Персональний сайт Катерини Сопової На круглому столі в НДІ інтелектуальної власності обговорили проблеми плагіату в науці та вищій освіті - Катерина Сопова - Персональний сайт

На круглому столі в НДІ інтелектуальної власності обговорили проблеми плагіату в науці та вищій освіті

15 травня в рамках щорічного Всеукраїнського фестивалю інновацій, у НДІ інтелектуальної власності відбувся круглий стіл «Плагіат в науці і вищій освіті» на якому слухачі отримали безцінну інформацію щодо основних проблем, пов’язаних з плагіатом та значну кількість практичних порад для уникнення звинувачень у плагіаті та «самоплагіаті».

Модератором заходу виступила Катерина Сопова, заступник керівника Центру експертних досліджень, к.ю.н., патентний повірений, судовий експерт. Пані Катерина також виступила з  доповіддю на тему «Плагіат чи правомірне запозичення?», в якій розкрила основні види плагіату у науці, структурні елементи літературного твору, охороноздатні елементи твору,  а також ознаки, що свідчать про наявність ознак плагіату. Також було  розвіяно декілька міфів про плагіат та на прикладах конкретних справ розглянуті приклади правомірного та неправомірного запозичення фрагментів творів.

Генадієм Олександровичем Андрощуком, головним науковим співробітником, к.е.н., доцентом, консультантом Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, була розкрита тема з оригінальною назвою «Плагіат в “прокрустовому ложі” права: проблемні питання», де було наголошено про некоректність термінології «академічний плагіат» та «самоплагіат» та необхідність створення Кодексів етики у науці та вищий освіті.

Євгенія Недогібченко, науковий співробітник виступила з доповіддю  «“Selfplagiarism” чи плагіат?», в якій висвітлила проблему визначення поняття «самоплагіату» та власне некоректність застосування терміну, який використовується у світі як «жаргонний». На практиці під ним розуміють дублікат публікацій. Така дія в окремих випадках також вважається прийнятною і не відноситься до порушень академічної доброчесності.

Катерина Семенюк, аспірантка НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, у своїй доповіді на тему «Розмежування плагіату від некоректного цитування» навела статистичні дані про плагіат у науці в таких країнах як США, Великобританія, Україна та інших країнах, розкрила правила цитування, а також основні ознаки некоректного цитування.

Завершила захід Валентина Троцька, завідувач сектору суміжних прав темою «Розмежування між неправомірним і правомірним використанням частини твору без згоди автора», де на прикладах судової практики пояснила що вважається випадками вільного використання творів.

Також на заході подискутували щодо використання комп’ютерних програм як інструменту для пошуку запозичень текстів, відсотки унікальності дисертаційних робіт, протиправність вимагання довідки про відсутність плагіату та щодо правил цитування (пряме, непряме, прийнятний обсяг, виправданість мети та некоректне цитування).