Персональний сайт Катерини Сопової Про гіперпосилання на сайт із творами, що охороняються авторським правом без згоди автора - Катерина Сопова - Персональний сайт

Про гіперпосилання на сайт із творами, що охороняються авторським правом без згоди автора

9 вересня 2016 року суд Європейського союзу став на бік журналу «Playboy» у справі, яка може назавжди змінити відношення до гіперпосилань і порушення авторських прав у блогах.Спір виник між голландський видавцем «Playboy» Sanoma та голландським сайтом новин GeenStijl, де останній був звинувачений у порушенні авторських прав через посилання на австралійський сайт, де були незаконно викладені фотографії журналу «Playboy» з місцевою знаменитістю Britt Dekker. Коли GeenStijl відмовився видалити посилання, Playboy подав до суду позов про порушення авторських прав.

Спочатку суди постановили, що лише посилання на матеріали, які незаконно розміщені не є порушенням авторських прав як таке. Згідно з директивою ЄС, будь-який акт передачі твору громадськості має бути дозволений правовласником.

Однак голландський суд зазначив, що інтернет переповнений роботами, що опубліковані без згоди правовласника, і власник веб-сайту не завжди може перевірити, чи дав правовласник свою згоду.

Суд ЄС оголосив, що відповідно до директиви держави-члени повинні надавати авторам виключне право дозволяти або забороняти будь-яке оприлюднення своїх творів. У той же час, директива спрямована на підтримання оптимального співвідношення між інтересами власників авторських і суміжних прав та захистом прав і інтересів користувачів щодо захищених об’єктів, зокрема їх право на свободу вираження поглядів та інформації.

Суд нагадав про попередні прецеденти, відповідно до яких поняття “надання публічності” вимагає індивідуальної оцінки, яка повинна враховувати наступні критерії: умисний характер та отримання прибутку.

Як зазначено у  рішенні суду ЄС, GeenStijl знала про незаконний характер розміщення фотографій на австралійському сайті і порушила авторські права, оскільки гіперпосилання були здійснені з метою отримання прибутку. Playboy був задоволений рішенням, хоча GeenStijl сказав, що це може бути ударом для вільної преси в ЄС.Отже, розміщення гіперпосилання на сайт із творами, що охороняються авторським правом і опубліковані без згоди автора на іншому сайті, не є порушенням авторських прав, якщо людина, яка розміщує це посилання, не шукає зиску і діє, не знаючи того, що ці роботи були опубліковані незаконно.